Tłumaczenie tekstu: https://www.express.co.uk/life-style/health/1751037/dementia-vitamin-b-test-david-smith

Nowa metaanaliza 14 badań wykazała, że osoby w wieku 60-70 lat, które były uzupełniane w połączeniu witamin B i tłuszczów omega 3, miały mniejszy spadek poziomu poznawczego niż osoby, które tego nie otrzymały.

Wszyscy pacjenci z podejrzeniem demencji powinni być badani pod kątem niedoboru witaminy B – mówi wiodący ekspert, profesor David Smith, były przewodniczący farmakologii i zastępca kierownika działu nauk medycznych na Uniwersytecie Oksfordzkim. Profesor Smith twierdzi, że u pacjentów z wczesnymi zaburzeniami pamięci związanymi z wiekiem należy sprawdzić poziomy witamin B i tłuszczów omega 3 za pomocą prostego testu krwi.

Jeśli poziomy są niewystarczające, pacjentom powinno się przepisać suplementy z witaminami B6, B12 i B9 (kwas foliowy) w połączeniu z tłuszczami omega 3, które połączone wykazały, że spowalniają lub zatrzymują spadek poziomu poznawczego.

Jego wezwanie towarzyszy publikacji nowej metaanalizy 14 badań opublikowanej w British Journal of Nutrition, zgodnie z którą osoby w wieku 60-70 lat, które otrzymywały połączenie witamin B i kwasów omega-3, miały mniejszy spadek poziomu poznawczego niż osoby, które tego nie robiły.

Badania te, obejmujące ogółem 4913 osób, które były obserwowane przez okres od 6 miesięcy do 4 lat, wykazały, że „zwiększanie spożycia obu składników odżywczych korzystnie wpływa na poznawczość u starszych dorosłych w porównaniu do placebo”.

Ta metaanaliza jest kontynuacją przełomowego badania przeprowadzonego w 2015 roku przez profesora Smitha, dyrektora Oxford University Project to Investigate Memory and Ageing (OPTIMA), które wykazało dramatyczną redukcję zmniejszenia mózgu i utraty pamięci u osób, które otrzymywały duże dawki witamin z grupy B w porównaniu z osobami, które tego nie robiły, ale tylko u tych, którzy mieli wystarczający poziom kwasów omega-3 we krwi.

W dwuletnim badaniu profesora Smitha, w którym wzięło udział 270 osób powyżej 70. roku życia z początkowym spadkiem funkcji poznawczych, połowie z nich podawano witaminę B, a połowie placebo.

Grupy otrzymujące witaminy B, które miały wystarczający poziom kwasów omega-3, miały średnio o 68% mniejszy spadek mózgu i praktycznie nie miały już dalszej utraty pamięci w porównaniu z grupą otrzymującą placebo.

Profesor Smith powiedział, że badanie, które było częściowo finansowane przez Alzheimer’s Research UK, wykazało, że skutki witamin B w połączeniu z kwasami omega-3 przewyższają jakiekolwiek korzyści wynikające z badań nad lekami.

Dodał: „Efekt jest większy niż jakiekolwiek leczenie farmakologiczne, które było stosowane do tej pory – bez żadnych skutków ubocznych. […] Ten efekt został niedawno potwierdzony przez inne badania – jedno z nich wykazało, że korzyści wynikające z tego połączenia suplementów mają ponad trzykrotnie większą korzyść kliniczną w demencji niż jakiekolwiek badanie lekowe.”

Profesor Smith dodał: „To połączenie suplementów zostało udowodnione, że dramatycznie spowalnia postęp tej choroby. Gdyby badania kliniczne nad lekami miały takie wyniki, byłby to natychmiastowy blokbuster wart wielu miliardów funtów. […] Zaleciłbym wszystkim klinikom zajmującym się pamięcią mierzenie poziomu homocysteiny – substancji znajdującej się we krwi osób z niedoborem witamin B – która zwiększa ryzyko demencji nawet dziesięciokrotnie”.

Patrick Holford, dyrektor organizacji foodforthebrain.org, wiodącej organizacji charytatywnej zapobiegającej demencji, która oferuje bezpłatny test funkcji poznawczych online, powiedział: „Nie można budować komórek mózgowych bez wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i witamin B.

„Jeśli da się budowniczym młotek lub worek gwoździ, nie otrzymuje się domu. Ale jeśli da się im obie rzeczy, mogą zbudować dom. Obie są niezbędne do budowy komórek mózgowych. Żadna z nich nie może działać bez drugiej.”

„Odzyskałem mojego męża” Alan Norris, 68-letni były programista komputerowy i ojciec jednego dziecka z Worthing w Sussex, został zdiagnozowany z demencją w grudniu zeszłego roku.

Wykonał test poznawczy w foodforthebrain.org, który wykazał, że brakuje mu ważnych witamin B. Kiedy zaczął je przyjmować w formie suplementów, ulepszył swoją dietę oraz stał się bardziej aktywny fizycznie i społecznie, jego „mózg powrócił do życia”.

Jego żona Dorothy, 73-letnia była położna, powiedziała: „Transformacja w ciągu trzech miesięcy była niesamowita. Czuję, że odzyskałam mojego męża.”

Kategorie: zdrowie